امکانات اطفای حریق در جنگل ها و مراتع محدود است

به گزارش وبلاگ نارنگی، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: امکانات اطفای حریق با توجه به حجم آتش سوزی در جنگل ها و مراتع محدود است و تنگناهای اعتباری برای تامین بالگرد در مناطق صعب العبور و کوهستانی، مشکل اساسی سازمان جنگل هاست.

امکانات اطفای حریق در جنگل ها و مراتع محدود است

به گزارش وبلاگ نارنگی به نقل از ایسنا، سرهنگ علی عباس نژاد گفت: سازمان جنگل ها پیش بینی های لازم را از ابتدای فروردین ماه سال 99 نموده بود و از نیمه فروردین جلسات متعددی به صورت مجازی و ویدئو کنفرانس برای مدیریت بحران حریق و پیشگیری از آن با مدیران منابع طبیعی کشور برگزار کرد.

وی اظهار کرد: بارندگی های خوب ابتدای سال موجب افزایش پوشش گیاهی علفزارها در مراتع و جنگل ها شد و با گرم شدن هوا و ورود افراد در داخل طبیعت و بعضاً بی احتیاطی در روشن و خاموش کردن آتش سبب بروز حریق در جنگل ها شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی بیشترین وقوع آتش سوزی از ابتدای سال تا به امروز را در استان های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد برشمرد و گفت: وقتی می بینیم بسیاری از اقدامات را می توانیم برای پیشگیری و یا اطفای حریق انجام دهیم اما به خاطر محدودیت در امکانات قادر به انجام آن نیستیم حرص می خوریم.

  • کهگیلویه و بویراحمد به ازای هر 4 هزار هکتار یک محیط بان دارد

عباس نژاد از گشت و مراقبت و آماده باش کامل نیروهای حفاظتی در عرصه های منابع طبیعی از نیمه فروردین ماه اطلاع داد و اضافه کرد: تمامی این نیروها به وسیله مرکز فرماندهی و کنترل یگان حفاظت رصد و پایش می شوند.

وی همچنین گفت: آتش سوزی در جنگل ها بیشتر سطحی بوده و در بسیاری جاها که از نزدیک با رئیس سازمان جنگل ها مشاهده کردیم اگرچه درختان آسیب جدی دیدند، در بسیاری موارد تاج درختان زنده است و امید به زنده مانی در آنها وجود دارد.

  • آیا این آتش سر خاموشی دارد؟ | آنالیز دلایل گسترش حریق در جنگل های کهگیلویه و بویراحمد

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی اضافه کرد: 3 - 4 مورد آتش سوزی جنگل ها در استان های خوزستان و کهگیلویه در مناطق سخت گذر و کوهستانی رخ داده که نیروی انسانی در آنجا کاربرد نداشته و حتماً باید بالگردها در اطفای آن ورود می کردند که در زمینه تامین بالگرد با مسائل اعتباری روبه رو هستیم.

عباس نژاد یادآوری کرد: در سال 95 وزرای دفاع، کشور و جهاد کشاورزی در زمینه تامین بالگرد تفاهم نامه همکاری امضا نموده بودند و در یکی- دو سال ابتدایی حمایت های خوبی انجام شد، اما اکنون به دلیل بدهی های انباشته شده امکان استفاده از بالگرد با مسائل روبرو شده است.

وی با بیان اینکه وزارت دفاع برای تامین بالگرد باید با سپاه و ارتش قرارداد ببندد بدهی هزینه پرواز بالگرد در سال های گذشته را 30 میلیارد تومان اعلام نمود و اضافه کرد: تا به امروز 10 میلیارد تومان از آن در 2 مرحله پرداخت شده است.

  • مهار آتش سوزی جنگل های خائیز؛ نیازمند هلی کوپتر آبپاش و بالگرد بیشتر

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در ادامه از حمایت و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به خاطر اختصاص 15 میلیارد تومان اعتبار حریق تشکر کرد و اضافه کرد: در کوتاه ترین زمان ممکن تجهیزاتی همچون کفش ایمنی، لباس و دمنده های آتش خاموش کن خریداری و به تمام استان ها ارسال می گردد.

وی از راه اندازی سامانه 139 در کنار سامانه 1504 اطلاع داد و گفت: این سامانه تا هفته آینده راه اندازی می گردد و مردم می توانند هر گونه تخلفات، تخریب و آتش سوزی در منابع طبیعی را به این سامانه خبر دهند و زنگ تلفن 139 از هر جای کشور به صدا درآید در ستاد فرماندهی و کنترل یگان حفاظت منابع طبیعی در ستاد سازمان تحت پیگیری قرار می گیرد.

سرهنگ عباس نژاد در مورد حد مطلوب نیروهای حفاظتی در جنگل گفت: در این زمینه با استاندارد جهانی فاصله داریم، اما در شمال کشور به ازای هر هزار هکتار یک نفر و در جنگل های زاگرس به ازای 6 تا 7 هزار هکتار یک نیروی حفاظتی وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "امکانات اطفای حریق در جنگل ها و مراتع محدود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکانات اطفای حریق در جنگل ها و مراتع محدود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید